GTA IV

GTA 1

Recenze

Úvod

 

Máte radi zločinecké hry akéhokoľvek typu? Je vám jedno ako je hra stará a na grafike nezáleží? Tak potom je Grand Theft Auto, základ populárnej série pre vás.

 

 

Mesto

 

GTA1 sa odohráva v troch kriminálnych mestách: Liberty City, San Andreas a Vice City. Možno ste si všimli, že tieto názvy sa použili v najnovších GTAčkách. Áno je to tak, GTA1 bolo základ pre celú sériu a v ňom sa ocitly prvý krát tieto názvy. V Liberty City sú asi najjednoduchšie misie a hlavne sa tam kradnú auta a donášajú do garáži. V San Andreas  budete hlavne kradnúť a ničiť auta a vo Vice City budú hlavne prestrelky s nepriateľskými gangstrami.

 

 

Možnosti

 

Misie budete získavať hlavne po telefóne, prípadne v danom aute. Stačí sledovať žltú šípku a tá vás vždy dovedie k nejakému telefónu. Keď splníte základné misie, tak si budete musieť hľadať prácu sami a to keď vstúpite do auta s misiou (auta, ktoré vlastnia nejakú misiu nie sú na každom rohu a budete ich musieť hľadať). V každom meste budete musieť k jeho úspešnému prejdení zarobiť určitý počet peňazí. Keď tak učiníte, stačí už len sledovať červenú šípku, kde sa dostanete k chlapíkovi, ktorý vás pošle do ďalšieho mesta.

 

 

Hlavného hrdinu si volíte sami a máte na výber medzi Troyom, Kivlom, Ulrikou, Travisom, Mikkim, Divinou a Bubbom.  Jeho meno ale môžete zvoliť sami. Každý z týchto ľudí má ja vlastný portrét, ale v hre sa nejako extra medzi sebou nelíšia, akurát tak trochu oblečením.

 

Ponuka zbraní je dosť chudobná ale to sa zlepšilo v nasledujúcich GTAčkach. Na výber máte neškodné päste, 9mm, samopal, plameňomet a konečne môj obľúbený raketomet. Nábojov v každej zbrani môžete mať maximálne 99 a ani si ich nepotrebujete nabíjať, čo je dosť nereálne.

 

 

Ako v každých GTAčkach tak aj v GTA1 máte vedľajšie misie a bonusy. V GTA1 sú to hlavne výtržnosti pod názvom kill frenzy. V nich máte za úlohu postrieľať behom časového limitu niekoľko ľudí, prípadne áut. Tiež máte kill frenzy napríklad s Monster Truckom, tankom, autobusom skor alebo výbušnými formulkami. Predmety ako nepriestrelnú vestu, zbrane, priepustku a pod. nenájdete jednoducho. Nájdete ich v krabiciach, ktoré sú na každom rohu, ale nikdy neviete, či je v nej niečo užitočné, alebo ďalšie náboje do 9mm, v ktorej už máte 99 nábojov.

 

 

A keď som už spomínal policajnú priepustku, tak tá vás oslobodí z väzenia a nebudete musieť nič zaplatiť a ani vám nezoberú zbrane. Polícia je ale aj tak dosť slabá a nájdete iba štyri stupne hladanosti, ktoré sa líšia iba počtom policajtom, ktorý sa pustia za vami. Maximálne vám spravia policajné zátarasy, cez ktoré je ťažšie sa dostať, ale na širokých šesťpruhových cestách nedokážu spraviť zátarasy. Polícii ale môžete uniknúť v Pay ´N´ Spray, v ktorej si prelakujete auto a skor nikdo za vami nepôjde. Tiež si môžete namontovať bombu pod auto, ktorú potom necháte explodovať.

 

 

Záver

 

Grand Theft Auto 1 je základ celej série. V jeho období pred deviatimi rokmi bolo veľmi obľúbeným, ale v porovnaní z dnešnými hrami je už iba len pre skalných fanúšikoch série GTA.